Adevarul umbla cu capul spart.          -          Adevarul invinge orice.          -          Cine spune adevarul nu poate sa multumeasca pe toata lumea.
Invatamant-Educatie Duminica 18 August 2019 - 1290 vizitatori azi
ADMITERE 2019. Liceu si Sc. Profesionale.

LICEU.  Nr. de clase - 57 de clase (dintre care 3 clase de invatamant in limbile minoritatilor). Nr. de locuri - 1596 de locuri (84 minoritati)

Ocupate - 1556 de locuri = 97,49% general, 99,33% la sectia romana

Locuri libere: 4 Lechinta, 6 Telciu, 10 Stiinte sociale (maghiara), 8 stiinte ale naturii (germana), 12 stii. ale naturii (maghiara)

Calendar etapa a II-a:

-        Pana in 23 iulie afisarea locurilor libere

-        24-30 iulie primirea cererilor de inscriere la ISJ BN (pot depune cereri elevii care nu au participat sau nu au fost repartizati in etapa anterioara, care nu s-au inscris sau care si-au incheiat situatia scolara ulterior etapei anterioare)

-        31 iulie- 1 august repartizarea absolventilor in functie de media de admitere si optiunile solicitate

Comparatii: anexa documentul "riscuri.vulnerabilitati"

 

LICEU - invatamant VOCATIONAL

9 clase cu 252 de locuri disponibile

PEDAGOGIC: 2 clase (la Liceul de Muzica Tudor Jarda, la Colegiu National George Cosbuc Nasaud) - 100% 

MUZICA: 1 clasa Liceul de Muzica Tudor Jarda - 3 locuri libere la muzica - canto clasic - 89.28% 

ARTE: 2 clase la Liceul de Arte Corneliu Baba - 100% 

SPORTIV: 4 clase la Liceul cu Program Sportiv - 12 locuri libere - 89,28% 

Calendar etapa a II-a:

-        23 iulie - afisarea graficului probelor de aptitudini

-        24-25 iulie inscrierea candidatilor

-        26-29 iulie desfasurarea probelor de aptitudini si comunicarea rezultatelor

 

 

PROFESIONAL + DUAL

Nr. de clase - 36 de clase (33,5 invatamant profesional + 2,5 clase de invatamant dual)

Nr. de locuri - 1008 locuri (936 profesinal, 72 dual)

Ocupate-437 (416 profesionala, 21 dual)

Calendar etapa a II-a

-        22-24 iulie - inscrierea candidatilor la scolile care au locuri libere

-        25-29 iulie - desfasurarea probelor de admitere, daca va fi cazul si comunicarea listei cu cei admisi

-        30 iulie - primirea la ISJ a cererilor de inscriere pentru cei care nu au participat sau nu au fost admisi in etapele anterioare

-        31 iulie - 1 august - repartizarea de catre comisia judeteana a acestor elevi

Comparatii:

-        Specializari/calificari la care s-au epuizat locurile inca din prima etapa de admitere: Liceul Tehnologic Grigore Moisil Bistrita (pentru calificarea de mecanic auto), Liceul Tehnologic de Servicii Bistrita (pentru calificarea de ospatar si pentru calificarea de bucatar)

-        Specializari/calificaricu 0(zero) locuri ocupate dupa prima etapa: Liceul Tehnologic Agricol Bistrita (calificarea brutar-patiser-preparator produse fainoase), Liceul Tehnologic Agricol Beclean (calificarea mecanic agricol), Scoala Profesionala Tarlisua (calificarea sudor)

-        Analiza - numarul elevilor inscrisi raportat la numarul  total de locuri ofertate: anexa documentul "topul atractivitatii"

-        Procent realizat: la invatamant profesional 44,44%, invatamant dual 29,16%

 

Alte oferte de clasa a IX-a

Scoala Profesionala Speciala Sfanta Maria - 48 de locuri disponibile pentru invatamant profesional special (27 ocupate, 21 libere)

Liceul Tehnologic Bistrita - 28 de locuri disponibile pentru invatamant liceal seral (inscriere 15-18 iulie, repartizare 22 iulie)

 

.

 

Riscuri / vulnerabilitati - 2019

 Clase cu medii mai mici decat 5 - risc maxim pentru promovabilitate BAC - 2023 

 

Nr.

Crt.

LICEU / COLEGIU

Specializare

Ultima medie

Observatii

1.

Lic. Lechinta

Agricultura

2,73

4 locuri libere

2.

Lic. Caianu Mic

Economic

3,81

 

3.

Lic. Telciu

Mecanica

4,31

6 locuri libere

4.

Lic. Maieru

Economic

4,49

 

5.

Lic. Silvic

Silvicultura

4,78

2 clase

6.

Lic. Teaca

Stiinte ale nat.

4,81

 

 

  1. Comparatie / specializare

 

Nr.

Crt.

LICEU / COLEGIU

Specializare

Ultima medie

Observatii

1.

C.N.L.Rebreanu

Mate - info

9,19

2 clase

2.

C.N. A. Muresanu

Mate - info

8,70

 

3.

C.N.Petru Rares

Mate - info

8,02 

 

4.

C.Tehn. Infoel

Mate - info

7,32

2 clase

5.

Lic. Sangeorz - Bai

Mate - info

7,04

 

6.

C.N.G. Cosbuc

Mate -Info

5,71

2 clase

 

 

Nr.

Crt.

LICEU / COLEGIU

Specializare

Ultima medie

Observatii

1.

C.N. A. Muresanu

Stiinte ale nat

8,33

2 clase

2.

C.N.L.Rebreanu

Stiinte ale nat.

8,23

2 clase

3.

C.N.G. Cosbuc

Stiinte ale nat

7,51

 

4.

Lic. Sanitar

Stiinte ale nat

6,79

 

5.

C.N.Petru Rares

Stiinte ale nat

6,64

 

6.

Lic. Sangeorz - Bai

Stiinte ale nat

6,11

2 clase

7.

Lic. Prundu Bargaului

Stiinte ale nat.

5,96

 

8.

Lic. Teaca

Stiinte ale nat.

4,81

 

 

 

Nr.

Crt.

LICEU / COLEGIU

Specializare

Ultima medie

Observatii

1.

C.N.L.Rebreanu

Umanist

7,83

2 clase

2.

C.N. A. Muresanu

Umanist

7,59

2 clase

3.

C.N.G. Cosbuc

Umanist

7,09

 

4.

Lic. Sangeorz - Bai

Umanist

6,69

2 clase

5.

Lic. Prundu Bargaului

Umanist

6,35

 

6.

C.N.Petru Rares

Umanist

6,02

2 clase

 

 

 

 

 

Nr.

Crt.

LICEU / COLEGIU

Specializare

Ultima medie

Observatii

1.

C.N. A. Muresanu

Economic

8,12

 

2.

C.Tehn. Infoel

Economic

7,30

 

3.

C.N.Petru Rares

Economic

6,75

 

4.

L.P.S.

Economic

6,25

 

5.

Lic. Economic

Economic

6,02

3 clase

6.

Lic. Gr. Moisil

Economic

5,53

 

7.

Lic. Prundu Bargaului

Economic

5,15

 

8.

Lic. Maieru

Economic

4,49

 

9.

Lic. Caianu Mic

Economic

3,81

 

 

  1. Comparatie / Bistrita

 

Nr.

Crt.

LICEU / COLEGIU

Specializare cu ultima medie

Ultima medie

Observatii

Total clase

1.

C.N.L.Rebreanu

Filologie

7,83

6 clase

2.

C.N. A. Muresanu

Filologie

7,59

6 clase

3.

C. Tehn. Infoel

Electric

5,84

6 clase

4.

Lic. Sanitar

Stiinte ale nat.

6,79

3 clase

5.

LPS

Protectia med.

5,98

2 clase

6.

Lic. Gr. Moisil

Mecanic

5,21

2 clase

7.

Lic. Servicii

Estetica

5,20

1 clasa

 

 

  1. Comparatie / zone geografice

 

Nr.

Crt.

LICEU / COLEGIU

Specializare cu ultima medie

Ultima medie

Observatii

Total clase

1.

Lic. Sangeorz - Bai

Stiinte ale nat.

6,11

4 clase

2.

Lic. Economic

Turism

6,02

3 clase

3.

C.N.G. Cosbuc

Mate - Info

5,71

5 clase

4.

Lic. Silvic

Silvicultura

4,78

2 clase

5.

Lic. Maieru

Economic

4,49

1 clasa

6.

Lic. Telciu

Mecanica

4,31

1 clasa

 

 

Nr.

Crt.

LICEU / COLEGIU

Specializare cu ultima medie

Ultima medie

Observatii

Total clase

1.

C.N.Petru Rares

Stiinte -sociale

6,02

5 clase

2.

Lic. Agricol Beclean

Protectia med.

5,29

1 clasa

3.

Lic. Teaca

Stiinte ale nat.

4,81

1 clasa

4.

Lic. Caianu Mic

Economic

3,81

1 clasa

5.

Lic. Lechinta

Agricultura

2,73

1 clasa

 

 

 

0 comentarii763 vizualizări24 iulie 2019




rss 2.0
rss 2.0